Haber

AB, Beyaz Rusya ve İran’a yönelik yeni yaptırımlara hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ile savaşında Rusya’ya verdiği destek nedeniyle Beyaz Rusya ve İran’a yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

AB Konseyi sözcülerinden Peter Stano, AB ülkelerinin birlikte Beyaz Rusya’dan gelen bazı kişi ve kuruluşlara yaptırım kararı alacağını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı nedeniyle alınan yaptırım kararlarının sürekli olarak yeniden değerlendirildiğini ve gerektiğinde güncellendiğini hatırlatan Stano, AB ülkeleri arasındaki yaptırımlara ilişkin görüşmelerin gizli kaldığını ve olası yeni yaptırımlarla ilgili detay veremeyeceğini söyledi.

“Gayrı meşru savaşında Rusya’ya yardım ve destek verenlere yaptırım uygulamaya devam edeceğiz. Sadece Beyaz Rusya’ya değil, İran’a da.” dedim.

AB Komite Lideri Ursula von der Leyen, bu hafta NATO-AB Ortak Bildirisi’nin imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada, Kremlin ve Rusya’ya askeri destek veren ülkeler üzerindeki baskıyı artıracaklarını belirterek, genişleteceklerini duyurdu. Bu kapsamda Beyaz Rusya ve İran’a yönelik yaptırımlar. Von der Leyen, Beyaz Rusya’ya da yeni yaptırımlar uygulayacaklarını belirtti.

AB’nin şu anda Belarus’a karşı iki yaptırım paketi var. Bunlardan biri, Ağustos 2020’de Belarus hükümetinin muhalefete baskı yaptığı ve seçimlere hile karıştırdığı gerekçesiyle başlatıldı.

Bu yaptırımlar, aralarında Devlet Başkanı Aleksander Lukashenko’nun da bulunduğu bazı Belaruslu üst düzey yetkililerin ve bazı kurum ve kuruluşların varlıklarının dondurulmasına yönelik kısıtlamaları, seyahat ve finansman yasaklarını içeriyor.

Belarus’a yönelik diğer AB yaptırımları, Rusya’ya yönelik 9. yaptırım paketine dahil edildi. Paketin Beyaz Rusya ile ilgili kısmında, Ukrayna’dan gelen bazı kişi ve kuruluşlara, Rusya ile işbirliği içinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine zarar verdikleri gerekçesiyle kısıtlamalar getirildi.

AB’nin İran’a yönelik son yaptırımları Aralık 2022’de gelmişti. AB, Mahsa Emini’nin ölümünün ardından ülke çapında düzenlenen protestolara yönelik müdahaleler ve gerekçe gösterilerek İran’a yönelik yaptırımlar kapsamında iki listeye toplam 24 kişi ve 5 kuruluşu ekledi. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit ettiğini söyledi.

Yine AB, Ekim 2022’de 11 İranlı kişi ve 4 kuruluşa, 14 Kasım’da ise 29 kişi ve 3 kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldı.

bigadichaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu