Ekonomi

Deprem tarihi Antep evlerini hasara uğrattı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem 10 ili etkiledi ve çok sayıda binada hasara yol açtı.

Son verilere göre 10 şehirde yıkıma neden olan büyük depremlerde 18 bin 342 kişi hayatını kaybetti, 74 bin 242 kişi de yaralandı.

Tarihi Antep evleri zarar gördü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin turistik değerlerinin ortasında yer alan tarihi Antep konutları da “Yüzyılın felaketi”olarak nitelendirilen Kahramanmaraş sarsıntılarında hasar gördü.

Evler Beyefendi Mahallesi’nde yer almaktadır.

Tarihi evlerin yoğunlaştığı Bey Mahallesi’ndeki evlerin bazı duvarlarının yıkıldığı, evleri hasar gören vatandaşların çevrede kurdukları çadırlarda kaldığı görüldü.

Antep konutlarının özellikleri

Tarihi Antep konutları, yüksek duvarların ardında, olabildiğince dışarıdan izole edilmiş, avluya bakan yapılar olarak öne çıkıyor.

Genellikle doğadan toplanan havara taşı (yumuşak kalker), yumru taş, keymıh (sert kalker), minare kayası, bazalt (siyah taş), beyaz mermer, kırmızı mermer ve bazı renkli taş çeşitleri kullanılmaktadır. iki kat olarak inşa edilmiştir. Bu yüzden bu konutlar yazın serin, kışın sıcak kalarak dikkat çekiyor.

Avluların adı: Hayat

İç avlu kavramının hakim olduğu konutlarda avlular, hayatın büyük bir kısmının burada geçtiği için “yaşam” olarak adlandırılmaktadır. Binaların üst katlarında yola bakan geniş kafes pencerelerin üzerinde kuş tagası adı verilen kuş yuvaları da bulunmaktadır.

Depremde arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Çalışmaların ardından ortadaki Gaziantep Kalesi de dahil olmak üzere bu tarihi eserlerin onarımı ile ilgilenebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu