Haber

Depremlerde can kaybı 19 bini geçti

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 19 bin 388’e yükseldi. Depremlerin beşinci gününde yaşanan gelişmeler şöyle:

Erdoğan: Can kaybı 19 bin 388

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde can kaybının 19 bin 388’e çıktığını, yaralı sayısının 77 bin 711 olduğunu açıkladı. Erdoğan, Malatya’da yaptığı açıklamada, 141 binden fazla işçinin yurt dışından gelen ekiplerle birlikte depremin yıkıma yol açtığı 10 ilde görev yaptığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada ayrım gözetmeksizin emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi. Erdoğan, enkaz kaldırma çalışmalarının ardından inşaat çalışmalarının yeniden başlayacağını söyledi.

Öztrak’tan Erdoğan’a OHAL tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak, hükümetin olağanüstü hal ilanına tepki gösterdi. Öztrak, “Parti Genel Başkanı’nın tek imzayla yapamayacağı şey yoktur. Tek imzayla ülkeyi TBMM’nin onayladığı uluslararası bir anlaşmadan dahi çıkarabilen bu yönetim,” Daha fazla yetki istiyorum” diyerek milletin başı dertteyken OHAL ilan etti.

Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “İhtiyacınız yok ama yapacaksanız bir ayla sınırlandırın, fazlasını yapmayın.” Gerçek siyasi oportünizm budur. Bu sömürüdür.”

7269 sayılı Genel Hayatı Etkileyen Afetler Halinde Alınacak Tedbirlere Yardım Edilmesi Hakkında Kanun’un Erdoğan’a afetlerle mücadelede ihtiyaç duyduğu yetkileri verdiğini belirten Öztrak, “Bugüne kadar hiçbir hükümet olağanüstü hal ilan etmedi. doğal afetler.Olsa da OHAL ilan edilmedi.Fakat otorite obez Erdoğan depremi fırsat bilip OHAL ilan etti.Mevcut sistemde her şey insanın ağzından çıkıyor. Üstüne bir de OHAL’in yetkilerini neden istiyorlar?” dedi.

Öztrak, “Tam seçimler yaklaşırken, dün kendisinin de söylediği gibi, depremin siyasi sömürüye dönüşmemesi gerekçesiyle muhalefeti susturmaya ve afet yönetimindeki aksamalara yönelik eleştirileri engellemeye çalışıyor” dedi.

NATO’dan Türkiye’ye barınma yardımı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından NATO üyeleri, depremzedelerin barınması için Türkiye’de sığınaklar konuşlandırma konusunda anlaştılar. Bu “yarı geçici” sığınaklar çoğunlukla NATO güçleri tarafından askeri operasyonlar ve tatbikatlar sırasında karargah olarak kullanılıyor. Genel Sekreter Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, “NATO müttefikimiz Türkiye ile güçlü bir dayanışma içindedir ve bu sığınakların konuşlandırılması hayatların kurtarılmasına yardımcı olacaktır.” NATO, sığınakların ısıtma, jeneratör ve tıbbi tedavi alanları ile donatılabileceğini açıkladı. NATO’nun barınak konuşlandırma operasyonu, NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Karargahı Christopher Cavoli tarafından denetlenecek.

Erdoğan: AFAD’a yapılan yardım deprem bölgesindeki faaliyetlere harcanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 18 bin 991 kişinin hayatını kaybettiğini, 75 bin 523 kişinin ise kurtarıldığını açıkladı. “Bazı cahiller marketleri soyar, iş yerlerine saldırır. OHAL’de bu suistimalleri yapanlar yakalanır yakalanmaz gerekli yaptırımlar uygulanacak.” Erdoğan, “Çadırda kalmak istemeyen vatandaşlarımızın bir yıllık kira bedelini ödeyerek konutlara taşınmasını sağlayacağız” dedi. Erdoğan, “THY gidenleri ikisini de ücretsiz getirmek zorunda ve kendilerine gerekli talimat verildi” dedi. tereddütleri ortadan kaldıracak bir yöntemdir. İş dünyamızdan esnafımıza, AFAD hesaplarına kadar her kesimden insanımızın yaptığı yardımların her kuruşunu deprem bölgesindeki faaliyetlere harcanıyor.”

Dün depremzedelere hane başına 10 bin lira verileceğini söyleyen Erdoğan, bugün bu miktarın 15 bin lira olduğunu söyledi. Erdoğan, “Yer değiştirme yardımı ile hane başına 15 bin lira bağış yapmaya hazırlanıyoruz. Özellikle deprem bölgesinde ülkenin ayağa kalkmasını sağlayacak kapsamlı bir program hazırlıyoruz.”

İki günde 95 binden fazla koruyucu aile başvurusu

Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından korunmaya ve bakıma muhtaç çocuklara aile olmak isteyen binlerce kişi e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurdu. Son 2 günde koruyucu aile olmak için başvuranların sayısı 95 bini geçti. Bakanlık yetkilileri, depremden önce günde 2-3, ayda ise 10-12 başvuru aldıklarını söyledi. Savunma ve bakıma muhtaç çocukların bakanlık denetiminde hastanelerde tedavi altına alındığı, öncelikle çocukların ailelerine ulaşılmaya çalışıldığı belirtildi.

Bakanlık yetkilileri, mevcut ve onaylı ailelerle de görüştüklerini belirterek, ‘Gerekirse yanınıza yeni çocuk alabilir misiniz?’ sorusunu sorduklarını belirtti. Başvuranların koruyucu aile olabilmeleri için minimum 3 aylık bir kontrol sürecinden geçeceğini vurgulayan yetkililer, başvurularının değerlendirilmesinin ardından kurallara uyanlara ilgili aile statüsü verileceğini kaydetti.

Öte yandan koruyucu aile olmak isteyenler için evlilik kuralı yoktur. Koruyucu aile olmak isteyen bireylerin Türk vatandaşı olması, sürekli Türkiye’de ikamet ediyor olması, 25-65 yaş arasında olması, en az ilkokul mezunu olması, düzenli bir geliri olması ve biyolojik ebeveyn veya ebeveyn olmaması gerekmektedir. çocuğun koruyucusu. Koruyucu olmak isteyenler ikamet ettikleri ildeki aile ve sosyal hizmetler il müdürlüklerine e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Diyarbakır’da yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili soruşturma işlemlerine başlandığını duyurdu.

Cumhuriyet Başsavcılığının internet sitesinde yer alan açıklamada, “Soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetleri görevlendirilerek, numune alma ve sahada çalışma başlatıldı” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Binaların yapımını üstlenen ve akabinde imar kurallarına aykırı değişiklikler yaparak binaların tahrip olmasına neden olan sorumluların tespitine ilişkin ilgili kurumlarla yazışmalar yapılmıştır. bu kişiler değerlendirilerek, konunun hassasiyeti dikkate alınarak tüm detaylarıyla ve titizlikle soruşturma yürütülür.”

Depremi paylaşan 10 kişi tutuklandı

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından sosyal medyada paylaşım yapan 302 hesap yöneticisinden 10’u tutuklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızda korku ve panik yaratmak amacıyla sosyal medya platformlarında depremle ilgili provokatif paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 302 hesap yöneticisi tespit edilerek ilgili birimlere sevk edildi. tutuklandı” denildi.

GSM operatörlerine ve BTK yetkililerine hata bildirimi

Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği Eşbaşkanı Avukat Veysel Ok, GSM operatörleri ve BTK yetkilileri hakkında “görevi kötüye kullanma”, “iletişimi bozma”, “kasten öldürme” ve “kasten yaralama” suçlarından suç duyurusunda bulundu. “.

Türkiye Barolar Birliği’nden suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği (TBB) yetkili ve sorumlu müteahhitler, depremde yıkılan binaların yapımında görev alan yetkililer ve inşaata onay verenler başta olmak üzere tüm şüphelilerin kimlik tespiti için suç duyurusunda bulundu. yıkılan binaların projelerini denetlememek ve haklarında kamu davası açmak.

Depremzedeler için davet merkezi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından ailelerine ve yakınlarına ulaşılamayan çocuklar için davet merkezi kurdu.

Enkaz altından çıkarılan ve hastanede tedavisi devam eden 162 refakatsiz çocuğun bulunduğunu kaydeden Bakanlık, 101 çocuğun tedavilerinin ardından bakanlığın ilgili birimlerine sevk edilerek kurumsal bakıma alındığını duyurdu. Bakanlık, başvuranların kimlik kontrolü ve teyidinin ardından 18 çocuğun ailelerine teslim edildiğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı’ndan sınav müfredatı açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Prof. Mahmut Özer, bu yıl tüm Türkiye’de LGS’ye girecek bir öğrenci. YKS’ye girecek öğrenciler 12. yarıyıl konuları arasındadır. transfer sorunlarından sorumlu tutulamayacağını duyurdu.

Oktay: Köylere odaklandık

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, perşembe akşamı AFAD Başkanlığı’nda yaptığı açıklamada depremle ilgili son durumu paylaştı.

“Son 24 saatte içimizi ısıtan bir haber daha var. Enkazdan sağ kurtulan vatandaşlarımız, kardeşlerimiz, canımız 121 bin kişi. Özellikle 72 saat sonrası kritik saatler. Şu anda 29 bin 622 kişi kritik durumda. Arama kurtarma ekiplerimiz de sahada olduklarını belirterek, “Şu anda köylere yoğunlaşmış durumdayız. Oktay, “Her köye ulaşana kadar faaliyetlerimiz kesinlikle bitmeyecek” dedi.

Sahada 29 bin 622 arama kurtarma ekibi bulunduğunu ve bunların 6 bin 479’unun 75 ülkeden uluslararası ekipler olduğunu belirten Oktay, sahada 120 bin 344 kişinin çalıştığını söyledi.

PKK operasyonları durdurduğunu açıkladı

PKK lideri ve KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, PKK’nın Türkiye ve Suriye’de meydana gelen büyük depremin ardından Türkiye’deki “faaliyetlerine” geçici olarak ara verdiğini açıkladı.
PKK’ya yakın haber ajansı ANF’nin aktardığına göre PKK lideri Cemil Bayık, Perşembe günü geç saatlerde “Türkiye’deki şehirlerdeki operasyonları durdurun. Türk devleti saldırmadıkça herhangi bir operasyon yapmama kararı aldık.”

Dünya Bankası ve ABD’den acil insani yardım

Dünya Bankası ise Türkiye’ye 1.78 milyar dolarlık bir taban sağlıyor. 780 milyon dolarlık yardım ve kurtarma fonunun hızla hazır olduğu bildirildi.

ABD, depremden etkilenen Türkiye ve Suriye’ye 85 milyon dolarlık acil insani yardım yapacağını da duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’tan yapılan açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile konu hakkında telefon görüşmesi yaptığı ve deprem bölgesindeki son durumu aktardığı belirtildi. .

Enkazda kurtarma çalışmaları sürüyor

Öte yandan beşinci günün sabahı enkaz altından çıkarılan depremzedelerin hala hayatta olduğu bildirildi. Kahramanmaraş’ta bu sabah enkaz altında kalan iki kız kardeşle irtibata geçildikten sonra 99’uncu saatte bir kız kardeş enkazdan çıkarıldı. Diğer kardeşin de 101’inci saatte çıkarıldığı bildirildi.

Yine Kahramanmaraş’ta Suriye uyruklu Fatma Karuş’un 14 saatlik çalışma sonucu ve 100 saatlik sarsıntının ardından enkazdan kurtarıldığı bildirildi.

ANKA,rtr / SB,ET

haberkartepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
bets10jojobet
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort