Haber

Erdoğan: Gabar’da petrol bulduk

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesi miting faaliyetlerine devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da yaptığı konuşmada Şırnak il sınırları içinde yer alan Gabar Dağı’nda petrol üretimine başlandığını duyurdu.

Konya şehir merkezindeki Kılıçarslan Meydanı’nda bir konuşma yapan Erdoğan, “Daha önce petrol olmadığı için beton dökülen kuyulardan, terör nedeniyle terk edilmek zorunda kalan alanlardan artık petrol üretmeye başladık. Gabar’daki kuyumuzda bölücü örgüt tarafından vahşice katledilen şehit Aybüke Yalçın öğretmenimizin adını koyduk” dedi.

“Petrol çok kaliteli”

Cizre’ye 20 kilometre uzaklıktaki Aybüke Yalçın Petrol Kuyusu’ndaki petrolün çok kaliteli olduğunu belirten Erdoğan, “2600 metre derinlikte bulduğumuz petrolü 100 bin varil üretim kapasitesine çıkarabileceğiz. Bölgede açacağımız 100 kuyu ile yeni sahamız Şehit Aybüke Yalçın-1.” Bulunduğu bölge inşallah ülkemizin tamamından daha fazla petrol sağlar. Şimdilik günlük 180 bin varil petrol üretimimizle ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda yeni bir adım atıyoruz” dedi.

Şehit Aybüke Yalçın-1 kuyusundan çıkarılan petrolün işlenmek üzere rafinerilere sevk edilmeye başlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ülkemiz milletimizin emrindedir.”

Türkiye’nin artık enerjiye muhtaç değil, enerji üreten bir ülke haline geleceğini ifade eden Erdoğan, “Karadeniz gazıyla her seçim öncesi gaz buldukları yalanını nasıl çürüttüysek, enerji hamlelerimize iftira atanları da hüsrana uğratacağız. yeni güzel haberlerle.”

DW / ET,JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu