Teknoloji

Falcon 9’a rakip oldu: Japonya havada fırlattığı H3 roketini imha etmek zorunda kaldı

Japonya, Salı günü başarısız bir fırlatma sırasında yeni roketini havada imha etmek zorunda kaldı. Uzay ajansı, kalkıştan dakikalar sonra ikinci aşama motoru arızalanınca H3 roketine kendi kendini yok etme komutu gönderdi ve roketi havada yok etti.

BBC’nin bildirdiğine göre, gözlemciler bunun Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (Jaxa) için değerli bir gerileme olduğunu söylüyor. hükümet testi başarısızlığı “aşırı derecede üzgün”gibi tanımlanır.

SPACEX’İN FALCON 9 ROKETİNE RAKİP OLARAK TANITILDI

H3 roketi, Japonya tarafından otuz yıldır tasarlanan ilk orta irtifa roketidir. Ticari ve hükümet uydularını Dünya yörüngesine fırlatmak için SpaceX’in Falcon 9’una daha ucuz bir alternatif olarak sunuldu.

Salı günü mühendisler, üzerinde bir izleme uydusu bulunan 57 metrelik (187 fit) roketi fırlatmayı hedeflediler, ancak planlandığı gibi gitmeyince fırlatma başarısız oldu.

İSTENEN HIZ SEVİYESİNE ULAŞILMADI

Ancak Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı, fırlatmadan kısa bir süre sonra mühendislerin fırlatmanın ikinci aşamasında olduklarını söyledi. “düşük hız”Hayatından sonra H3 roketine kendini yok etme uyarısı göndermeleri gerektiğini söyledi.

Osaka Üniversitesi’nde uzay siyaseti profesörü Hirotaka Watanabe, Reuters’e verdiği demeçte. “Önceki iptal ve ertelemelerin aksine bu sefer tam bir fiyasko oldu” söz konusu. Profesör sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun Japonya’nın gelecekteki uzay politikası, uzay ticareti ve teknolojik rekabet gücü üzerinde ciddi bir etkisi olacak.”ekledi.

MOTOR ARIZASININ NEDENİ ARAŞTIRILACAK

Japonya Bilim Bakanı Keiko Nagaoka, yetkililerin motor arızasının nedenini araştıracağını söyledi. “Kamuoyunun ve ilgili tarafların beklentilerini karşılayamadı”için özür diledi ve “aşırı derecede üzgün”gibi tanımlanır.

Japonya, H3’ü Falcon 9 roketine uygun bir ticari alternatif olarak sundu. Japon üretimindeki H3 roketi, 3D baskılı kesiklere sahip daha düşük maliyetli bir motorla çalıştırılıyordu.

Bu olumsuz olay fırlatma sırasında meydana gelmemiş olsaydı, H3 roketi önümüzdeki yirmi yıl boyunca yılda yaklaşık altı kez fırlatılmış olacaktı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu