Ekonomi

Türk Hava Yolları ile Hintli havayolu şirketi arasında ticari mutabakat; ilk uçuş gerçekleşti

Türkiye ile Hindistan arasındaki sıcak ilgi çerçevesinde Türk Hava Yolları ve IndiGo Havayolları, geçtiğimiz dönemde mevcut iş birliğini genişletme kararı alarak wetlease (mürettebatı ve ekipmanlarıyla birlikte uçak kiralama) anlaşması imzaladı. IndiGo, anlaşma kapsamında Delhi-İstanbul güzergahında uçacağı Boeing 777 uçağını bugün itibarıyla bünyesine kattı.

Delhi’den (Hindistan) kalkan TK-4650 uçuş kodlu bu ilk uçuşa katılan IndiGo Airlines Genel Müdürü (CEO) Pieter Elbers ve beraberindeki heyet, İstanbul Havalimanı’nda THY Genel Müdürü Bilal Ekşi tarafından çiçeklerle karşılandı.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, iki havayolu şirketi arasında yapılan ticari anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. “IndiGo’nun geniş gövdeli uçaklarla başlattığı uçuşların iki ülke arasındaki kapasite artışına katkı sağlayacağını ve Codeshare Anlaşması ile birlikte Hindistan’dan gelen yolcularımıza daha geniş fırsatlar sunacak alternatifler oluşturacağını görmekten mutluluk duyuyoruz. ve tüm dünyada.”dedim.

SÖZLEŞME 1 YIL SÜRECEK

Türk Hava Yolları’nın B777 tipi uçağı IndiGo Havayolları’na grup (wetlease) olarak kiraladığı anlaşma kapsamında, kiralama sürecinin 01.02.2023 tarihinden itibaren başlaması ve 1 yıl süre ile devam etmesi planlanıyor. Bu kapsamda Türk Hava Yolları filosundaki B777-300ER tipi uçaklar (28 BC + 372 EC koltuklu) IST-DEL sınırında faaliyete başlayacak ve yerini B777-300ER tipi (7 BC + koltuklu) ile değiştirecektir. 524 EC koltuk) daha sonra filoya eklenecek. Bunu takiben Türk Hava Yolları filosuna katılacak ikinci B777-300ER tipi (7 BC + 524 EC koltuklu) uçak da IST-BOM hattında uçabilecek. Türk Hava Yolları bu süreçte hem business (B/C) sınıfı hem de ekonomi (E/C) sınıfı bilet satışı yapabilecekken, IndiGo Havayolları operasyon yapısı gereği sadece ekonomi (E/C) sınıfı bilet satışı yapabilecek. . Bu çerçevede Türk Hava Yolları kabin grupları business (B/C) sınıfı yolculara hizmet verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu